Biznes

Xiaomi do të prodhojë 300 mijë makina elektrike në vit

Nga: PCWorld
Publikuar , 29 Nëntor 2021
Kompania gjithashtu do të krijojë selinë e saj EV, divizionet e kërkimit dhe shitjeve në Pekin, tha agjencia. Xiaomi tashmë planifikon të përdorë dyqanet e saj me pakicë për të ndihmuar në shitjen e makinave. Xiaomi do të prodhojë 300 mijë makina elektrike në vit

Xiaomi njoftoi planet e veta të veturave elektrike vetëm në mars, por tashmë ka ambicie të mëdha. Sipas Reuters, agjencia e zhvillimit ekonomik Beijing E-Town ka konfirmuar se Xiaomi do të ndërtojë një fabrikë EV në qytet, e aftë për të prodhuar deri në 300,000 automjete në vit. Fabrika do të ndërtohet në dy faza dhe duhet të fillojë prodhimin masiv në vitin 2024.

Kompania gjithashtu do të krijojë selinë e saj EV, divizionet e kërkimit dhe shitjeve në Pekin, tha agjencia. Xiaomi tashmë planifikon të përdorë dyqanet e saj me pakicë për të ndihmuar në shitjen e makinave.

Ka ende shumë të panjohura për strategjinë e makinave të Xiaomi, duke përfshirë modelet fillestare dhe zgjerimin ndërkombëtar. Marka e suksesshme e teknologjisë pret të investojë ekuivalentin e 10 miliardë dollarëve në divizionin e EV gjatë 10 viteve, por nuk ka ndarë shumë detaje përtej kësaj.

Fabrika e Pekinit thotë më shumë – sugjeron që Xiaomi synon të bëhet një prodhues i zakonshëm (nëse fillimisht i vogël) i EV-ve që konkurron jo vetëm me rivalët kinezë si Nio dhe Xpeng, por edhe me prodhuesit e huaj të rëndësishëm të automjeteve si Tesla. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Qualcomm zbulon procesorin për smartfonët flagship Android, mungon Samsung

Tags >

Xiaomi