Lajmet

Yahoo mbyll aplikacionin e kursimeve Tanda vetëm disa muaj pas lançimit

Publikuar , 27 Maj 2018
Në një email të dërguar tek përdoruesit e Tanda, kompania thotë se aplikacioni do të mbyllet duke filluar nga data 29 maj. Yahoo mbyll aplikacionin e kursimeve Tanda vetëm disa muaj pas lançimit

Aplikacioni i ri i financiar i Yahoo Tanda, i cili u lançua vetëm këtë janar, tashmë është duke u mbyllur. Kompania njoftoi lajmin për mbylljen e aplikacionit nëpërmjet një postimi në blog, i cili pak a shumë  la të kuptohej se shkak ishte mungesa e shkarkimeve.

Kjo duket të jetë e vërtetë – aplikacioni nuk është as në mesin e 1,500 aplikacioneve  në kategorinë Financë në App Store,sipas të dhënave të Sensor Tower. Ai ishte instaluar rreth 37.000 herë deri më tani në IOS dhe Android.

Megjithatë, dhjetëra mijëra instalime në muajt e parë nuk janë një shfaqje krejtësisht e tmerrshme për aplikacionin që nuk ka marrë pothuajse asnjë vëmendje,përpjekje për marketing apo shtrirje në media.

Aplikacioni i ka lejuar njerëzit të kursejnë paratë së bashku për qëllime afatshkurtra duke përdorur konceptin e një “pjese të parave”,ku një grup shokësh paguajnë një shumë fikse në bankën e kursimeve mujore dhe çdo muaj dikush e merr shumën  në shtëpi.

Në çdo rast,Yahoo thotë se Tanda nuk është më në dispozicion. “Ndërkohë që kemi mbledhur njohuri të vlefshme për mënyrën se si konsumatorët mund të përfitojnë nga mjetet e planifikimit financiar dhe mundësia që Yahoo Finance të ofrojë një paketë të larmishme të produkteve financiare,ne kemi marrë vendimin për të filluar mbylljen e Tanda këtë javë”, thuhet në postimin në blog.

Çdo gjykim i ndihmon markave të përmirësohen më mirë dhe krijojnë një përvojë më të mirë për përdoruesit.

Ne kemi mësuar shumë nga nisja dhe drejtimi i Tanda. Njohjet kryesore rreth segmenteve të audiencës, normat e angazhimit,preferencat e konsumatorëve dhe UX do të informojnë projektet që po krijojmë dhe t’i përmirësojmë ato që janë tashmë në treg për të ushqyer inovacionin e ardhshëm “, thuhet në postim.

LEXO EDHE:  Samsung bëhet kompania e parë që fillon prodhimin e çipeve 3-nanometër

Në një email të dërguar tek përdoruesit e Tanda, kompania thotë se aplikacioni do të mbyllet duke filluar nga data 29 maj. Çdo fond që ju ka borxh do të rimbursohet plotësisht, dhe më pas llogaria juaj Tanda do të çaktivizohet,thuhet në email. Yahoo nuk pranoi të komentojë më tej mbi arsyet e mbylljes,por tha se ekipi i Tanda do të vazhdojë të mbështesë Yahoo Finance. /PCWorld Albanian