Lajmet

Yahoo nën hetim nga autoritetet Amerikane për dy hakimet e profilit të lartë

Publikuar , 23 Janar 2017
Autoritetet Amerikane kanë filluar hetimet ndaj dy hakimeve të Yahoo bëri të ditur pioneri i internetit. Yahoo nën hetim nga autoritetet Amerikane për dy hakimet e profilit të lartë Photo Source: Reuters

Në Nëntor Yahoo tha se ishte duke bashkëpunuar me autoritetet federale dhe agjencitë e huaja për të zbardhur çështjen.

Yahoo është përballur me pyetje të shumta rreth informacioneve që kishte nga hakimi i 2014-ës. Në Dhjetor Yahoo tha se kishte zbuluar një tjetër hakim masiv, atë të 1 miliard llogarive të kompromentuar në Gusht të 2013-ës.

Autoritetet Amerikane kanë kërkuar nga Yahoo dokumente të cilat hedhin dritë mbi teknologjitë e përdorura nëse përmbushin kushtet e kërkuara nga ligjet e sigurisë civile.

Informacione për të dy hakimet erdhi nga Yahoo kur kompania kishte rënë dakord të shiste biznesin kryesor tek Verizon Communications në Korrik. Ngjarjet vunë në dyshim marrëveshjen dhe koston e saj. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Nesër mbërrin iOS 14 tek modelet iPhone 6S dhe më lart

Tags >

yahoo