Biznes

Youtube lançon zyrtarisht shërbimin e ri të muzikës

Publikuar , 24 Maj 2018
0
Muzika e YouTube është përgjigja më e drejtpërdrejtë e Google për Spotify. Youtube lançon zyrtarisht shërbimin e ri të muzikës

Shërbimi i ri i Google për muzikën streaming në YouTube vjen sot për disa përdorues, i disponueshëm pa pagesë me reklama, 9.99 $ në muaj pa reklama, ose 11.99 $ në muaj për YouTube Premium (më parë YouTube Red), që përfshin përmbajtjen origjinale të videos. Çdokush që tashmë ka një abonim në Google Play Music merr muzikën e YouTube si pjesë e atij anëtarësimi.

Muzika e YouTube është përgjigja më e drejtpërdrejtë e Google për Spotify deri më sot, dhe vjen me një aplikacion të ridizajnuar dhe një opsion të ri në desktop, të dyja të dizajnuara posaçërisht për të luajtur muzikë.

Google argumenton se përdorimi i YouTube për të dëgjuar muzikë ka një avantazh pasi ai përfshin jo vetëm versionet zyrtare të këngëve, por edhe ato remix, versionet e drejtpërdrejta dhe kolonat zanore.

Ka edhe zëra që integrimi me inteligjencën artificiale të Google do ta bëjë muzikën e YouTube një eksperiencë “të veçantë”, kështu që ata që janë plotësisht në dyshim me zgjedhjet që ofrojnë shumë platforma streaming mund të mbështeten në YouTube për të bërë më shumë zbulime.

Ka fusha të tjera ku muzika YouTube heq një barrë të rëndë në emër të një përdoruesi, si në rastin e një tipari të ri të quajtur Mixtape.

Një koleksion i krijuar automatikisht nga muzika e hartuar nga artistët e preferuar, këngët që dëgjohen shpesh, dhe rekomandime të reja, Mixtape shkarkohet automatikisht në telefonin e një përdoruesi, i aksesueshëm për të dëgjuar offline. Rekomandimet e Muzikës YouTube gjithashtu do të marrin parasysh variablat si koha dhe vendndodhja.

Aksesi për momentin është i kufizuar në një pjesë të përdoruesve në Shtetet e Bashkuara, Meksikë, Australi, Zelandën e Re dhe Korenë e Jugut. YouTube thotë se në javët e ardhshme do të shtohet Austria, Kanadaja, Danimarka, Finlanda, Franca, Gjermania, Irlanda, Italia, Norvegjia, Rusia, Spanja, Suedia, Zvicra dhe Mbretëria e Bashkuar. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Huawei ka gjetur një mënyrë sesi të shesë telefonë me aplikacionet e Google

Tags >

youtube