Lajmet

Zbulohet gabimisht për të huajt analiza e aplikacioneve në Facebook

Publikuar , 24 Qershor 2018
Këto raporte përmbanin tre metrika për aplikacionet - numri i përdoruesve të rinj, përdoruesit e përjavshëm dhe pikëpamjet e faqes, dhe u dërguan gabimisht tek njerëzit e identifikuar si "testues". Zbulohet gabimisht për të huajt analiza e aplikacioneve në Facebook

Facebook është sërish në lajme për problemet e privatësisë. Kompania konfirmoi të premten për CNET në një deklaratë me email se afërsisht 3% e aplikacioneve në Facebook Analytics kishin zbuluar informacionin përmbledhës të tyre javor tek të huajt.

Këto raporte përmbanin tre metrika për aplikacionet – numri i përdoruesve të rinj, përdoruesit e përjavshëm dhe pikëpamjet e faqes, dhe u dërguan gabimisht tek njerëzit e identifikuar si “testues”.  TechCrunch raportoi lajmin i pari.

“Për shkak të një gabimi në sistemin tonë të ofrimit të postës elektronike, përmbledhjet javore të performancës së biznesit që u dërgojmë zhvilluesve për llogarinë e tyre u dërguan gjithashtu në një grup të vogël të atyre testuesve të aplikacioneve të zhvilluesit,” tha zëdhënësi i Facebook, Joe Osborne.

” Na vjen keq për gabimin dhe e kemi përditësuar sistemin tonë për ta parandaluar atë që të ndodhë përsëri.”

Ky është incidenti më i fundit për të vënë në pikëpyetje qëndrimin e Facebook ndaj të dhënave të tij. Kompania konfirmoi më parë këtë muaj se ajo kishte lejuar disa kompani të vazhdojnë të hyjnë në të dhënat personale të përdoruesve pasi kanë njoftuar se Facebook kishte ndaluar ndarjen e të dhënave.

Në të njëjtn kohë, lajmi tregon se gjiganti i teknologjisë i dha kompanisë kineze të telekomunikacioneve Huawei akses të veçantë në të dhënat e saj të përdoruesit. Ndryshe nga incidentet e mëparshme, në këtë të fundit duket se ka rrjedhur një informacion i vogël kritik rreth përdoruesve të tij.

“Të gjitha informatat e detajuara janë në dispozicion përmes një lidhjeje, e cila nuk funksionon për testuesin, i cili gabimisht mori emailin”, tha Facebook për CNET në email. “Ne kemi filluar njoftimin e aplikacioneve të përfshira dhe kemi bërë ndryshime teknike për të parandaluar që kjo të ndodhë përsëri”. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Microsoft prezanton më 24 Qershor gjeneratën e re të Windows